جراحی چاقی

تاریخچه جراحی چاقی         brief history of Bariatric surgery

 

اولین مورد جراحی برای کاهش وزن در قرن دهم در اسپانیا انجام شده. پادشاه ان کشور خیلی وزن بالایی داشته و نمیتونسته سوار اسب بشه .پزشک ان زمان لبهای پادشاه را بهم میدوزه طوریکه فقط میتونسته مایعات بخوره . بعد از مدتی پادشاه نصف وزنش را از دست میده.

تا نیمه دوم قرن 20 گزارشات از جراحی بوده اما از سال 1990 به بعد که چاقی به عنوان اپیدمی در همه جا در امد جراحی چاقی پیشرفت زیادی پیدا کرد.

بای پس روده که امروزه منسوخ شده در سال 1954 توسط keremen  انجام شد. در سال 1966 بای پس معده به روش عمل بازتوسط Mason معرفی شد که بعدا تغییرات زیادی کرده تا به شکل امروزی در بیاد.در مقایسه با بای پس روده در این روش احتمال اسهال ،سنگ کلیه و کیسه صفرا و نارسایی کبد خیلی کمتر بود.

در سال 1994 بای پس معده لاپاراسکوپیک توسط Wittgrove معرفی شد.این عمل گرچه تغییراتی در تکنیک پیدا کرده اما هنوز روش شایع مورد استفاده است.

سال 1997 Rutledge جراحی بایپس معده امگا را معرفی کرد.این روش بعد از نتایج خوب و رفع نگرانیها امروزه طرفداران بیشتری پیدا کرده است.

جراحی اسلیو در سال 1988 توسط  Doug hess معرفی شد اول قرار بود عمل دو مرحله ای بشه اما بعد دیدن کاهش وزن خوبه لذا امروز شایعترین عمل هست که انجام میشه.