جراحی فتق

Hernioplasty

محتویات داخل شکم برای اینکه بیرون نزنند توسط یک لایه محکم به نام فاشیا که مثل یک کیسه دور تا دور شکم را پوشانده محافطت می شوند به صورت طبیعی بعضی جاها این لایه سوراخ شده مثل اینکه در مردان لازمه که طناب بیضه از این سوراخ خارج بشه و وارد کیسه بیضه بشود. گاهی به علت عمل جراحی این لایه پاره میشه ولی بعد ترمیم میشه اما استحکام اون مثل اول نمیشه و ضعیف تر هست و ممکنه با فشار زیاد پاره بشه. گاهی هم به علت بیماریهای دیگه ،عفونت ها و یا افزایش سن این لایه ضعیف میشه. حالا اگر شما به علت سرفه مکرر،یبوست طولانی مدت ، مشکل پروستات و زور زدن حین ادرار کزدن و یا بلند کردن جسم سنگین فشار زیاد بیارید این لایه سوراخ میشه و احشاء داخل شکم از انجا بیرون میزنند که بهش فتق میگن.

فتق در بچه ها متفاوت از این حالت است و در انها نسیر امدن بیضه از شکم به کیسه بیضه که باید بعد تولد بسته بشه باز میمونه و باعث فتق میشه.

علامت اینکه شما دچار فتق شدین اینکه درد احساس میکنید و حس می کنید یک بر امدگی مثل گردو یا تخم مرغ بیرون میاد و داخل میره.

هر جایی از شکم و یهلوها میتونه باشه ولی بیشتر در کشاله ران هست و یا جایی که قبلا عمل شده.

درمان دارویی نداره و هرچی زمان بگذره این سوراخ بزرگنر میشه و نتیجه عمل ضعیف تر میشه.خطر اینکه روده بیاد تو سوراخ گیر کنه و سیاه بشه هست که در این حالت برامدگی دیگه جا نمیره ودرد زیاد داره و شما ممکنه تب کنید.این حالت اورژانسی هست و شما باید سریع مراجعه کنید.

برای درمان قطعی باید جراحی بشین و سوراخ بسته بشه .در اطفال فقط برداشتن مسیر باقی مانده کافیه ولی در بزرگسلان باید علاوه بر بستن سوراخ یک پرده مصنوعی به نام مش روش گذاشته بشه که خطر عودش کم بشه.

هم میشه باز عمل کرد هم لاپاراسکوپی.

مواردی که فتق خیلی بزرگ باشه عمل باز بهتره و در بقیه موارد لاپاراسکوپی بهتره چون با سه تا سوراخ کوچیک عمل میشین و پرده پشت سوراخ میفته مثل سدی که سوراخش از پشت بسته بشه احتمال عود کمترهو هر دو طرف را از یک مسیر میشه عمل کرد . پرده بزرگتر میشه انداخت و درد شما بعد عمل کمتره.

عمل TAPP یک عمل لاپاراسکوپی هست که از تو شکم انجام میشه و عملTEP از بین جدار شکم انجام میشه

بعد عمل تا 6 هفته کارسنگین نکنین ،سرفه نکنین،یبوست نداشته باشین ،کار زوردار و ورزش سنگین نکنین. بهتره تا 6 هفته فتق بند ببندید .

/