11/14/2019 - 15:04

فایلهای پزشکی

پرسش وپاسخ پزشکی

منابع علمی و مقالات

حدیث روز

يا عَلىُّ بادِر بِاَربَعٍ قَبلَ اَربَعٍ : شَبابِكَ قَبلَ هَرَمِكَ وَ صِحَّتِكَ قَبلَ سُقمِكَ وَ غِناكَ قَبلَ فَقرِكَ ، وَ حَياتِكَ قَبلَ مَوتِكَ ؛

 

اى على! چهار چيز را پيش از چهار چيز درياب : جوانى ‏ات را پيش از پيرى؛ و سلامتى‏ ات را پيش از بيمارى؛ و ثروتت را پيش از فقر و زندگى‏ ات را پيش از مرگ.

مکارم الاخلاق ص 435 - من لا يحضره الفقيه ج 4، ص 357، ح 5762

 

محاسبه شاخص توده بدن

ورود کاربر

اخبار علمی

بای پس کلاسیک معده

بای پس کلاسیک معده چگونه انجام می شود؟

در این روش دو هدف مد نظر است ، هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند و هدف دوم اینکه مواد غذایی کمتر جذب شود . در این روش دو عمل جراحی ، یک جا روی بیمار انجام می شود.

ابتدا معده را با دوختن به دو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچکتر که معمولا حجمی معادل 5 تا 10 درصد کل معده را دارد ، مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد . در این روش هیچ قسمتی از معده جدا نمی شود و قسمت بزرگتر معده کماکان به ترشح آنزیم های معمول می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود .سپس یک قسمت از روده را به معده ی کوچکتر متصل می کنند . در این عمل قسمتی از روده که در جذب نقش مهمتری دارد از مسیر خارج می شود .

بالطبع فرد خیلی سریعتر از قبل احساس پر شدن معده و سیری خواهد داشت و در ضمن مواد غذایی کمتری نیز جذب می شود .

در این روش ، بیماران ، 80 تا 100 درصد اضافه وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند .

در این عمل نسبت به عما امگا بای پس یک محل برش و دوختن روی روده بیشتر انجام می شود . و باعث می شود مسیر صفرا و پانکراس از مسیر دیگری وارد روده شوند و وارد معده جدید نشوند.

چه کسانی کاندید بای پس معده هستند ؟

این روش در بیماران با BMI بالای  40 و یا  BMI بالای  35 همرا با ابتلا به دیابت روش مناسبی است .این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف را تجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده آل خود نشده و پس از پایان دوره ی رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه ی خود بازگشته اند .

این بیماران در این دوره بحران روحی شدیدی را پشت سر می گذارند چرا که حاصل رنج هایی که در اثر گرسنگی های طولانی مدت متحمل شده اند را بی نتیجه می یابند

 

pilule pour maigrir

عوارض بای پس معده چیست؟

بیمارانی که این روش درمانی مناسب آنها می باشد ، همواره از عواقب و عوارض این عمل هراس دارند .توصیه ی ما به این دسته از بیماران آن است که بدانند خطرات و عوارض این عمل جراحی بیشتر ازدیگر عمل ها نیست ؛ چرا که هر کدام از ما در هر لحظه از زندگی مان ، ممکن است به دلایلی مجبور به انجام عمل جراحی مختلف ، مثل : آپاندیسیت ، شکستگی ها ، سزارین و ... شویم . اوایل در ابتدا انجام این عمل حدود 4 الی5 ساعت طول می کشیده ولی اکنون این عمل در مرکز جراحی چاقی اصفهان در یک تا یک و نیم ساعت انجام می شود  و از طرفی تمامی تمهیدات لازم برای کاعش عوارض احتمالی در بهترین حالت ها بکار بسته می شود، لذا بیمار با قرار گرفتن تحت کمترین زمان بیهوشی، عوارض و خطرات عمل را به حداقل ممکن می رساند.

یکی دیگر ازعوارض این عمل سوء جذب بعضی ویتامین ها می باشد که باتجویز مکمل های ویتامینی رفع خواهد شد

ولی درکل اگر آداب غذایی را رعایت نکنید و از مواد غیرطبیعی و صنعتی استفاده کنید احتمال برگشت به وزن قبلی وجود دارد